پرینترهای سه بعدی در صنعت خودروسازی

//پرینترهای سه بعدی در صنعت خودروسازی

پرینترهای سه بعدی در صنعت خودروسازی

در صورتی که از مطالب راضی هستید به این مقاله امتیاز دهید
[Total: 8 امتیاز میانگین: 3]

پرینترهای سه بعدی در صنعت خودروسازی…

آیا تا به حال به فکر ساخت اتومبیل در خانه خود بوده اید

کاری بسیار جالب در دنیا در حال انجام است و این کار به ما کمک می کند تا قدرت پرینتر های سه بعدی را بهتر درک نماییم. کمپانی های بزرگ پرینتر سه بعدی مانند استراتاسیس با پرینترهای سه بعدی خود توانسته اند ماشین هایی را طراحی نمایند که این ماشین ها می توانند حرکت کنند و مانند تمامی اتومبیل های دیگر بدون هیچ دردسری کاربران خود را جابه جا نمایند. قبلاً نیز پیش بینی می شد روزی که پرینتر های سه بعدی به قدری پیشرفت کنند که دیگر برای خرید مایحتاج خود به مارکت ها نرویم و قطعات مورد نظر خودمان را چاپ نماییم.علاوه بر این موضوع که پرینترهای سه بعدی توانسته اند به طور مستقیم خودرو را پرینت نمایند می توانند تمامی طرح های مفهومی را نیز پرینت سه بعدی نمایند تا مدیران شرکت های اتومبیل سازی بتوانند طراحی خودرو های خود را ببینند و پس از اعمال تغییرات طراحی اقدام به تولید انبوه نمایند این کار روند طراحی را بسیار اصولی تر و کاربردی تر می نماید.

در ایران در حال حاضر شرکت ایران خودرو و سایپا طراحی های خود را پرینت سه بعدی می کنند که این امر باعث شده است که خدمات خود را به شرکت هایی که دارای پرینت سه بعدی هستند بسپارند

در این صنعت کمپانی های بزرگ دیگری مانند تویوتا برای طراحی و لمس قطعات جدید خود از پرینتر سه بعدی استفاده می نمایند.

ما دردنیایی زندگی می کنیم که همه چیز در چشم بهم زدنی قابل تغییر است در ابتدا خودروسازان از پرینت سه بعدی برای تولید نمونه های اولیه استفاده می کردند. در حال حاضر ، تکنولوژی پرینت سه بعدی تبدیل به یک تکنولوژی سودآور برای صنعتگران خلاق شده است.

امروزه رقابت در استفاده از پرینت سه بعدی تبدیل به یک سرگرمی جذاب برای قطعه سازان شده است.بررسی ها نشان می دهد که گردش مالی این تکنولوژِی ، تا سال ۲۰۲۵ به بیش از ۱۷ میلیارد دلار برسد.

طراحی اولیه خودروها،با پرینترهای سه بعدی 

جزيیات دقیق ،ظرافت و دقت بالای پرینترهای سه بعدی مواردی بسیارپرکاربرد و جذاب برای خودروسازان می باشد ازاین ظرافت بر نمایش دقبق طراحی های جدید وکانسپت ها استفاده می شود .

استفاده تنها از نرم افزارهای طراحی به تنهایی برای مشاهده و بررسی ایرادات در مرحله طراحی کافی نیستند استفاده دیگر از پرینترهای سه بعدی در این مرحله تست های آیرودینامیک خودرو می باشد . مانند بسیاری از صنایع دیگر ، نمونه سازی اولیه  نیز بخش مهمی در فرآیند تولید در خودروسازی است .تکنولوژی پرینت سه بعدی اماکن ساغخت سریع یک نمونه اولیه را به خودروسازان می دهد. 

این تکنولوزی امروزه یکی از پرکاربرد ترین راه های اعتبار سنجی نمونه های اولیه است این اعتبارسنجی می تواند بررسی یک قطعه ساده تولید شده باشد یا حتی یک نمونه در ابعاد بزرگ!!!

این کاربرد پرینترهای سه بعدی امروز بسیار مورد توجه متخصصان این حوزه است دراین قسمت ، ازپرینترهای سه بعدی ، در موارد زیر استفاده می شود 

_مدل سازی وطراحی ابزارهای حرارتی 

_تولید فوق اتصالات و گیره ها  

_تولید فوق سریع فیکسچرها 

یکی از موارد استفاده فرآیند ساخت افزایشی (پرینت سه بعدی)  توسط شرکت های خودروسازی طراحی و ساخت قطعات خاص و سفارشی در تولیدات است .این شرکت ها برای مدل سازی قطعات خاص ،کم کردن وزن آن ها ، بهبود شکل و فرم دهی آن ها از پرینت سه بعدی استفاده می کنند. نمونه ای از این قطعات ، صندلی های ارگونومیک وصندلی های ویژه سوپراسپورت می باشد. از فواید تکنولوژی پرینت سه بعدی کاهش هزینه ساخت می باشد این کاهش هزینه از طریق بهبود طراحی و کاهش مواد مصرفی رخ می دهد.

 

توسط |۱۳۹۷-۸-۱ ۰۹:۲۹:۲۵ +۰۰:۰۰مهر ۳۰ام, ۱۳۹۷|مدرسه پرینتر سه بعدی|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

نوشین غلامان مهندس فناوری اطلاعات ( IT ) شغل : مدیریت سایت / وب سایت : www.letsmake.ir شرکت فن محوران ویرا صنعت _ تیم لــتـس مــیــک

دیدگاه خود را بنویسید