فیلامنت ها/ مواد مصرفی پرینترهای سه بعدی

//فیلامنت ها/ مواد مصرفی پرینترهای سه بعدی

فیلامنت ها/ مواد مصرفی پرینترهای سه بعدی

در صورتی که از مطالب راضی هستید به این مقاله امتیاز دهید
[Total: 13 امتیاز میانگین: 2.3]

فیلامنت ها/ مواد مصرفی پرینترهای سه بعدی

PLA

Aluminum PLA فیلامنت پایهPLA است که با افزودن آلومینیم به دست می آید. با فلز آلومینیم افزوده شده، هدایت حرارتی فیلامنت افزایش می یابد بنابراینAluminum PLAسریعا منجمد یا سفت می شود، که برای چاپ کردن قسمتهای معلق مناسب است(قادر به چاپ بخشهای بدون ساپورت شده است). بخاطر خاصیت حرارتی بالاتری که دارد،فیلامنت مذاب به سرعت منجمد می شود وفرصت توده شدن در نوک نازل چاپگر را نمی یابد. نمونه های چاپ شده باAluminum PLA رنگ و بافت درخشانی دارند، جدا کردن ساپورت قطعه در مقایسه با مدل چاپ شده با فیلامنتPLA معمولی آسانتر است.
خواص محصول

بو و سطح شبیه آلومینیم، سطح نهایی بسیار خوب، هدایت حرارتی خوب، انجماد و سفت شدن سریع.
تلرانس قطر ±0.04 میلی متر، تلرانس گردی مقطع 0.03±میلی متر.
وزن خالص فیلامنت 1 کیلوگرم
دمای چاپ: 240-190 سانتی گراد
بسته بندی: قرقره پلاستیکی، بسته بندی شده درخلاء خشک.

ABS 

ABS  در انواع بسیاری از برنامه های صنعتی امروزه استفاده می شود.  مثال ها عبارتند از: تولید لوله ها، قطعات خودرو، مجامع الکترونیکی، پوشش سر محافظ، لوازم آشپزخانه، ابزار موسیقی، اسباب بازی ها.

ABS به طور کلی بسیار با دوام و قوی، کمی انعطاف پذیر و در برابر گرما بسیار مقاوم است. پرینتر قادر به پردازش پلاستیک ABS به طور معمول در دمای حدود 210 تا 250 درجه سانتی گراد است. بنابراین یک پرینتر D3 قادر به پردازش ABS لزوما با PRINTBED گرم است تا از تاب برداشتن و یا ترک خوردگی ABS جلوکیری کند.

از لحاظ هزینه، abs ارزان ترین فیلامنت در بین فیلامنت های مورد علاقه در جوامع پرینتر سه بعدی است.

Abs برای بسیاری از اهداف گزینه مناسبی می باشد به دلیل این که به راحتی سمباده کشیده می شود (برای هموار کردن و صاف کردن لبه های نا هموار و گوشه های اضافی) و رنگ پذیری بالایی دارد.

در صورت شکسته شدن قطعات چاپ شده با ABS، می توان آن ها را با چسب ABS به راحتی چسباند و در ظروف محفوظ از هوا نگهداری کرد تا فاسد نشود  حلال ABS، استون است. ABS  در رنگ بندی های مختلف موجود است. 

PETG 

فیلامنت PETG سختی و مقاومت فوق العاده ای دارد. قطعات چاپ شده با این رشته مقاومت بسیار بالا دارد. این رشته برای قطعات با سطوح بزرگتر مناسب تر است. فیلامنت PETG در دمای 88 درجه سانتی گراد شیشه ای می شود.

فیلامنت PETG یک جایگزین مناسب برای ABS و PLA است که موجب می شود که در پایان قطعات استحکام بیشتر، انقباض کمتر و کف صافی داشته باشند. دمای ذوب PETG بین 230 الی 260 درجه است.

درحال حاضر در دنیا سه برند ultimaker و 3dsystemd و  V1 letsmake  از فیلامنت مصرفی PETG  بدون  صفحه داغ می توانند استفاده کنند. 

فیلامنت نایلون

به شدت آب را جذب کرده ، این امر باعث می شود خواص آن و همچنین تلرانس آن تغییر پیدا کند، ولی با این وجود  فیلامنت نایلون یا PA نسبت به فیلامنت هایی همچون  PLA و  ABS   دارای استحکام زیاد، دوام و مقاومت شیمیایی بالا می باشد. با این خصوصیات ، فیلامنت نایلون (PA) برای چاپ قطعات مکانیکی مانند چرخ دنده ها، یاتاقان ها، لوازم خانگی و غیره مناسب است. با این وجود فیلامنت نایلون (PA) هم مانند ABS  بخاطر سرعت انقباض زیادی که دارد تاب بر می دارد. برای چاپ با فیلامنت نایلون (PA) استفاده از یک صفحه داغ برای بالا بردن چسبندگی قطعه به صفحه چاپ توصیه می شود. همچنین به خاطر داشته باشید که فیلامنت نایلون (PA) باید خشک نگه داشته شود زیرا آب جذب شده می تواند باعث سست شدن چاپ شود.

فیلامنت انعطاف پذیر

فیلامنت منعطف یا Flexible از دیگر فیلامنت های رایج نظیر PLA و ABS مورد استفاده در پرینترهای سه بعدی  متفاوت می باشد، چون نرمتر و قابل تراکم است. فیلامنت منعطف Flexible  توسط چاپگرهای سه بعدی FDM  به خوبی اکسترود می شود و بخوبی به بستر پرینت می چسبد. چون لایه های بعدی به خوبی روی لایه های قبلی می چسبند، معمولا فیلامنت انعطاف پذیر یا Flexible  را برای چاپ های با سرعت بیشتر و بدون ترک و با ریسک کمتر می توان مورد استفاده قرار داد.

فیلامنت پلی کربنات

 فیلامنت PC  یا پلی کربنات یک ترموپلاست مقاوم، با شفافیت بسیار زیاد و مقاومت دمایی بالا است. فیلامنت PC  یا پلی کربنات بعنوان  یک ماده مستحکم و با دوام می تواند برای چاپ نمونه های عملکردی مورد استفاده قرار گیرد. چون فیلامنت PC  یا پلی کربنات در برابر حرارت مقاوم است ، دمای چاپ آن در حدود ۲۶۰ درجه سانتی گراد می باشد، اما دمای چاپ به نوع چاپگر سه بعدی مورد استفاده نیز بستگی دارد. استفاده از صفحه داغ برای چاپ کردن PCتوصیه می شود. نکته قابل توجه دیگر اینکهPC   ماده آب-دوست بوده و باید در جاهای خشک نگه داشته شود. جذب رطوبت باعث حباب دار شدن و سست شدن پیوندها می شود.

فیلامنت PVA

فیلامنت PVA یا همان پلی وینیل الکل قابل حل در آب می باشد.  فیلامنت  PVAشناخته شده ترین ماده برای ساپورت گذاری می باشد و در آب در مدت زمان کوتاهی به طور کامل حل می شود. بعد از باز کردن بسته بندی فیلامنت PVA، باید در جای خشک نگهداری شود. بدون ضرر، غیر سمی و با محیط زیست دوست است. این فیلامنت در برابر نفت  روغن و حلالها مقاوم است. یکی از ویژگیهای بارز فیلامنت PVA تحمل کشش و انعطاف پذیری بالای این فیلامنت است.

فیلامنت HIPS

این فیلامنت همان پلی استاریرن اما در درجه پلیمریزاسیون بالا می باشد از این پلیمر بیشتر به عنوان ساپورت استفاده می شود پلیمر صنعتی و ارزان قیمتی است.

فیلامنت POM

فیلامنت پلی استال یا POM  یک پلیمر گرمانرم (Thermoplast) است که با اسامی دیگری همچون پلی اکسی متیلن، استال، پلی استال یا پلی فرم الدئید نیز شناخته می شود. فیلامنت پلی استال POM دارای استحکام بالا، سختی بالا، مقاومت به ضربه و سایش بالا می تواند برای پرینت کردن قطعات با کارکرد مهندسی مورد استفاده قرار گیرد. دمای پیشنهادی برای پرینت ۲۲۰-۲۶۰ درجه سانتی گراد است. برای جلوگیری از تاب برداشتن قطعه استفاده از صفحه داغ در پرینت کردن فیلامنت پلی استال POM  توصیه می شود. فیلامنت پلی استال POM  را باید خشک نگه داشت، در غیر اینصورت قطعه چاپ شده از دوام کمتری برخوردار خواهد بود. 

آلومینیوم های AISi7Mg0.6

این ویژگی ها آلومینیوم AISi7Mg0.6 را به ویژه در مناطقی که نسبت قدرت / جرم و همچنین خواص حرارتی خوب مورد نیاز است، مؤثر می باشد. قطعات ساخته شده توسط پرینتر سه بعدی  SLM  آلومینیوم AISi7Mg0.6  را دارای ویژگی های عالی و رقیب آلومینیومی می کند که توسط روش های سنتی تولید می شود.

مواد خام این مواد ، سطحی دانه دار و زبر دارند. این موضوع در همه موارد تولیدات سه بعدی آلومینیوم AISi7Mg0.6 وجود دارد اما اگر نیاز به پایانی صاف و صیقلی دلشته باشید باید پس از تولید توسط پرینتر سه بعدی SLM ، یک مرحله دیگر اما کوتاه بر روی قطعه تولیدی انجام شود که به مرحله پسا پرینت معروف است و یا به عبارتی مجموعه ای ار مارها برای صیقلی شده قطعه پس از آنکه به طور کامل توسط پرینتر سه بعدی تولید شده است. 

مزایا و استفاده های اصلی: 

تولید آلومینیوم خام در دنیای صنعتی با دو روش فناوری ذوب  یا تکنولوژی پرینتر های پخت لیزر انجام می شود. که در راستای پرینتر های پخت لیزی  مانند  DMLS و SLM می باشند که البته، ما برای مواد اولیه آلومینیوم  AISi7Mg0.6 پرینتر سه بعدیSLM ، یک روش پخت لیزر استفاده می کنیم. پرتو لیزر به صورت نقطه ای پودر فلز آلومینیوم را نقاطی که از پیش در طرح سه بعدی مشخص شد ذوز میکند و به همین صورت لایه ها را تا تولید کامل قطعی ادامه می دهد.

همانطور که آلومینیوم با دمای بسیار بالا ترکیب شده است، افزودن فلزات نیاز به تخصص فنی زیادی دارد تا پیش از اثر حرارتی و مکانیکی قبل از تولید پرینتر سه بعدی ، شناخت عالی از تکنیک های تکمیلی را داشته باشیم و این از تخصصات اصلی کارشناسان و متخصصان این امر می باشد.

فناوری تولید افزایشی قطعات آلومینیومی اغلب در پروژه هایی که پرینتر سه بعدی به طور کامل توجیه شده است و همواره با موفقیت همراه بوده است. زیرا بهترین روش تولید در مقایسه با سایر تکنیک ها از قبیل ریخته گری، ماشینکاری و برش می باشد. 
البته یاداوری می کنم که فناوری پرینتر سه بعدی اغلب در برابر فناوریهای سنتی بهتر و موفقتر بوده است. حالا چه در سرعت تولید باشد و یا ساخت سازه های مهندسی سیمی و اشکالی با هندسه بسیار پیچیده، منتاژ های ساده و سریع و حتی بسیار کوتاه، بهینه سازی توپولوژی / کاهش وزن و مهمتر از همه تولید از راه دور با فناوری های مدرن…

 

توسط |۱۳۹۷-۷-۲۱ ۱۲:۰۰:۲۹ +۰۰:۰۰تیر ۲۸ام, ۱۳۹۷|مدرسه پرینتر سه بعدی|یک دیدگاه

درباره نویسنده:

نوشین غلامان مهندس فناوری اطلاعات ( IT ) شغل : مدیریت سایت / وب سایت : www.letsmake.ir شرکت فن محوران ویرا صنعت _ تیم لــتـس مــیــک

یک دیدگاه

  1. […] منبع: مدرسه پرینتر سه بعدی لتس میک […]

دیدگاه خود را بنویسید