پرینتر سه بعدی پودری SLS چیست؟

پرینتر سه بعدی پودری SLS چیست؟

در صورتی که از مطالب راضی هستید به این مقاله امتیاز دهید
[Total: 3 امتیاز میانگین: 3.7]

پرینتر سه بعدی پودری SLS چیست؟

در این بخش ما ویژگی ها و خصوصیات پایه ای تکنولوژی پرینت سه بعدی پودری SLS را در نمونه سازی سریع و ساخت محصول نهایی بررسی می کنیم. با مطالعه ی این بخش از مدرسه پرینت سه بعدی می توانید اطلاعاتی از مکانیک تکنولوژی SLS ، ویژگی های مثبت،کاربردها و محدودیت های آن کسب کنید.

“ذوب انتخابی با لیزر” یا پرینت سه بعدی SLS یک پروسه ساخت افزودنی متعلق به خانواده پرینتر های سه بعدی پودری است. در پرینت سه بعدی SLS، پرتوی لیزر به طور انتخابی ذرات پودر پلیمر را ذوب کرده و به هم می چسباند و به این شکل به صورت لایه به لایه قطعه را می سازد.

پرینتر سه بعدی SLS از پلیمر های ترموپلاستیک مثل PA12 استفاده می کند، این مواد اولیه در قالب پودر گرانول به پرینتر سه بعدی داده می شوند.

پرینتر سه بعدی SLS هم برای نمونه سازی قطعات کاربردی پلیمر و هم برای تولید محصول نهایی با تیراژ پایین مناسب است. این تکنولوژی آزادی زیادی در طراحی فراهم می کند، در کنار آن دقت بالا و خواص مکانیکی خوب – برخلاف FDM و SLA – پرینت سه بعدی پودری SLS را به یک تکنولوژی ساخت بسیار ایده آل تبدیل می کند. قابلیت های این تکنولوژی با آگاهی طراح صنعتی از محدودیت ها و فواید کلیدی آن به بالاترین حد خود می رسد.

چسبندگی بین لایه ها

در تکنولوژی پرینت سه بعدی پودری SLS چسبندگی و پیوند میان لایه ها بسیار بالاست. با تقریب خوبی می توان گفت که قطعاتی که با پرینتر سه بعدی SLS ساخته می شوند خواص مکانیکی ایزوتروپی دارند، به این معنا که در همه محورها در برابر وارد شدن نیرو مقاومت یکسانی از خود نشان می دهند.

 

در پرینتر سه بعدی پودری SLS تقریبا همه متغیرهای پروسه توسط سازنده ماشین تعیین می شوند. ضخامت لایه پیشفرض این تکنولوژی ۱۰۰ تا ۱۲۰ میکرون است.

یک ویژگی کلیدی SLS عدم نیاز به سازه ساپورت است. پودر ذوب نشده اطراف قطعه، همه ساپورت مورد نیاز سطوح قطعه را فراهم می کند. این عدم نیاز به سازه ساپورت باعث می شود که تکنولوژی SLS بتواند هندسه های بسیار پیچیده و فرم های آزادی تولید کند که ساخت آنها ممکن است با هیچ روش دیگری امکان پذیر نباشد.

استفاده از کل حجم ساخت پرینتر هنگام استفاده از پرینتر سه بعدی پودری به خصوص برای نمونه سازی تیراژ پایین اهمیت زیادی دارد. در پرینت سه بعدی SLS برخلاف دیگر تکنولوژی ها، تعداد و اندازه قطعه ها تاثیر زیادی روی زمان پرینت نمی گذارد، تنها متغیر تاثیر گذار ارتفاع کل قطعه ها است.

 زمانبر ترین مرحله پرینت سه بعدی پودری پخش پودر توسط تیغه پخش کننده است. تابش لیزر و ذوب پودر به سرعت انجام می گیرد، این مسئله باعث می شود حجم قطعات تاثیر چندانی روی زمان پرینت نداشته باشد و تنها پارامتر تعیین کننده زمان، تعداد لایه ها باشد.

توسط |۱۳۹۷-۶-۲۷ ۱۳:۰۶:۱۵ +۰۰:۰۰تیر ۲۳ام, ۱۳۹۷|تکنولوژی های پرینت سه بعدی|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید