کاربرد پرینترهای سه بعدی در پزشکی

///کاربرد پرینترهای سه بعدی در پزشکی

کاربرد پرینترهای سه بعدی در پزشکی

در صورتی که از مطالب راضی هستید به این مقاله امتیاز دهید
[Total: 1 امتیاز میانگین: 5]

کاربرد پرینترهای سه بعدی در پزشکی… هیچ شکی در این موضوع نیست که پرینتر سه بعدی در حال تغییر چهره پزشکی است، این تکنولوژی زمانی که وارد خدمات درمانی می شود کاربردهای بسیار زیادی پیدا می نماید. از داروها و تجهیزات سفارشی گرفته تا مهندسی بافت کاربرد پیدا می کند. متخصصین عرصه پزشکی معتقدند کاربرد پرینتر سه بعدی در پزشکی این عرصه را تغییر خواهد داد و در آینده ای نه چندان دور هرکدام از پزشکان یک پرینتر سه بعدی در دفتر خود خواهند داشت.کاربرد پرینتر سه بعدی در پزشکی انقلابی است تا بتوان مراقبت ها و خدمات پزشکی را بهتر، سریعتر و مختص به افراد ارائه نمود. چاپ سه بعدی در جهان پزشکی موفقیت های بسیاری را کسب نموده و با تغییراتی که هرروز در زندگی مردمان ایجاد می کند به یک صنعت مهم و بسیار ارزشمند تبدیل گردیده است.

محققین دانشگاه هاروارد با توسعه کاربرد پرینترهای سه بعدی در پزشکی  یک گام مهم به سمت چاپ بافت با رگ های خونی به وسیله این تکنولوژی برداشته اند. آزمایشگاه دکتر جنیفر لوئیس یک پرینتر سه بعدی و حلال جوهر برای ایجاد یک سواچ بافت حاوی سلول های پوست آمیخته با مواد ساختاری که به طور بالقوه می تواند به عنوان رگ های خونی عمل کند، طراحی کرده است.

ایجاد پروتز سنتی بسیار وقت اوگاندا شدند. همزمان، آزمایشگاه ” هیچ چیز غیر ممکن نیست” در ونیز، این دستگاه ها را به کشور سودان برده و به کمک جنگ زده های این کشور که دست و پاهای خود را در جنگ از دست داده اند شتافته است و برای ایجاد هر گونه تغییرات به پروتز قالب اصلی از بین میرود. علاوه بر این، هزینه پروتز سنتی یک مانع قابل توجه برای افراد کم توان مالی است. محققان دانشگاه تورنتو کانادا با همکاری تیم تحقیقاتی شرکت Autodesk و مؤسسه CBM کانادا، موفق به ساخت دستگاهی برای خلق سریع و ارزان قیمت سوکت های پروتز برای بیماران سراسر دنیا شده اند.

 

کاربردپرینت های سه بعدی درپزشکی:

1 . پزشکان با استفاده از مدل های ملموس می توانند مشکلات بیماران را ازنزدیک لمس کنند. 

2.کاربرد پرینتر سه بعدی در پزشکی این امکان را به وجود آورده تا پزشکان بتوانند برنامه ریزی برای جراحی انجام داده، زمان کار را کاهش و در نتیجه روند بهبودی بیمار را افزایش دهند.

3.این امکان برای پزشکان محقق می گردد که قطعات را متناسب با نیازهای منحصر به فرد خود تنظیم کنند.

4.در کاربرد پرینت سه بعدی در پزشکی 90% از مواد خام به طور کامل مورد استفاده قرار گرفته و تنها 10% مواد هدر می رود.

توسط |۱۳۹۷-۷-۲۴ ۱۰:۵۰:۴۵ +۰۰:۰۰تیر ۳۰ام, ۱۳۹۷|پزشکی|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

نوشین غلامان مهندس فناوری اطلاعات ( IT ) شغل : مدیریت سایت / وب سایت : www.letsmake.ir شرکت فن محوران ویرا صنعت _ تیم لــتـس مــیــک

دیدگاه خود را بنویسید