چاپگرهای سه بعدی در صنعت هوافضا

///چاپگرهای سه بعدی در صنعت هوافضا

چاپگرهای سه بعدی در صنعت هوافضا

در صورتی که از مطالب راضی هستید به این مقاله امتیاز دهید
[Total: 5 امتیاز میانگین: 3.6]

چاپگرهای سه بعدی در صنعت هوافضا

پس از سال ۱۹۸۶ که اولین پرینتر سه بعدی طراحی شد پیشرفت­ های چشم گیری در تکنولوژی ساخت افزودنی به وجود آمده و این فناوری وارد صنعت هوافضا نیز شده است. عدم وابستگی به ساخت در قالب ها و در نتیجه افزایش توانایی برای تولید قطعات پیچیده بدون محدودیت در هندسه باعث شده که این روش نسبت به روش های قدیمی تر همچون ریخته گری و ماشین کاری پیشرفت چشمگیری داشته باشد.از مزایای استفاده از این فناوری، ساخت قطعات یکپارچه و مستحکم است به گونه ای که دیگر نیاز به مونتاژ چندین قطعه روی هم نیست. در سال های اخیر شاهد تولید نهایی قطعات موتور فضاپیماها و موشک ها توسط پرینترهای سه بعدی هستیم. با توجه به محدودیت های موجود در به کارگیری روش های دیگر ساخت قطعات در فضا شیوه استفاده از چاپ سه بعدی روش منحصر به فرد در ساخت قطعات مورد نیاز در فضا است.

در صنایع هوایی و فضایی دقت قطعات مصرف شده در تجهیزات و ایمنی حرف اول را می زند و این نکات باعث شده است که سردمداران این صنعت به فکر استفاده از پرینتر های سه بعدی بیافتند. شرکت های بزرگی مانند بوئینگ هم اکنون برای طراحی و ساخت قطعات پیچیده ، حساس و دقیق خود از این تکنولوژی استفاده می کنند این شرکت با بهره گیری از پرینتر های FDM در طراحی و از پرینتر های MULTI MATERIAL و METALJET برای ساخت قطعات خود استفاده می کند.

سازمان دیگری که از این تکنولوژی به کرات استفاده می کند و می توان گفت خود نیز یکی از بوجود آورندگان پرینتر های سه بعدی است سازمان هوا  فضا آمریکا یا همان ناسا است. از جمله کارهایی که این سازمان با پرینتر های سه بعدی انجام چاپ سه بعدی پرینت نماید و آنها را مستقیما به کار گیرد.

در ایران هم از پرینترهای سه بعدی در صنعت موشکی و هوایی و ساخت قطعاتی از بدنه ی داخلی هواپیماها از قبیل :پوشش های محافظتی مانند، صندلی ، دسته های صندلی ،داکت های بدنه داخلی و پوشش های پایه ی صندلی  در حال حاضر استفاده میشود که این امر خود باعث پیشرفت بیش از قبل این صنایع شده است. و شاید جالب باشد که بدانید در صنعت موشکی از قطعاتی که توسط پرینتر، پرینت سه بعدی شده است به صورت مستقیم استفاده میشود.

همانطور که  محدودیتی برای استفاده از پرینتر های سه بعدی در هیچ صنعتی وجود ندارد و پرینتر های سه بعدی در کم ترین زمان توانسته اند در هر صنعتی جایی برای خود پیدا نمایند.

 

 

 

توسط |۱۳۹۷-۷-۲۳ ۱۱:۵۸:۰۷ +۰۰:۰۰تیر ۳۰ام, ۱۳۹۷|هوافضا|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

نوشین غلامان مهندس فناوری اطلاعات ( IT ) شغل : مدیریت سایت / وب سایت : www.letsmake.ir شرکت فن محوران ویرا صنعت _ تیم لــتـس مــیــک

دیدگاه خود را بنویسید