کاربرد پرینترهای سه بعدی در معماری

///کاربرد پرینترهای سه بعدی در معماری

کاربرد پرینترهای سه بعدی در معماری

در صورتی که از مطالب راضی هستید به این مقاله امتیاز دهید
[Total: 1 امتیاز میانگین: 5]

کاربرد پرینترهای سه بعدی در معماری

اگریک معمار و یا ماکت ساز هستید خوب می دانیدکه شخصی سازی و احترام به سلیقه و عقاید مشتری به چه میزان زیادی می تواند کار شما را با موفقیت همراه کند اگر در زمینه معماری فعالیت می کنید به سادگی می توانید طرح واقعی خود را پرینت سه بعدی (چاپ سه بعدی) کرده و به  شکل ملموس تری مدل خود را به مشتریان نمایش دهید.پرینترهای سه بعدی در معماری علاوه بر چاپ  واقعی مدل ،به معماران  اجازه می دهد مدل خود را لمس کنند و با دقت، تمامی زوایا را در نظر بگیرند و مشکلات طرح خود را برطرف سازند.

درماکت سازی پرینترهای سه بعدی بسیار پرکاربرد تر و پررنگ تر خواهد بود به شکلی که می توان ماکت های عظیمی را در 1.8 وقت وهزینه ساخت بااین تفاوت که ماکت هایی که باپرینتر های سه بعدی ساخته می شوند بسیار با کیفیت تر ودقیق ترا ز ماکت هایی هستند که با دست ساخته می شوند

در طراحی داخلی پرینترهای سه بعدی تمامی موانع شما را از سر راهتان برمی دارد و می تواند  هر آنچه مورد نیاز شما و مشتریانتان است را به صورت کاربردی بسازد. مانند گلدونی که یکی از مشتریان مشکل پسند شما می خواهد در خانه استفاده کند و پرینتر سه بعدی آن را برای شما به راحتی و مطابق با سلیقه مشتریان می سازد.

تمام معمار ها یا به عبارتی نقشه کش های ساختمانی در سال های نه چندان دور برای این که بتوانند کارهای خود را در معرض نمایش دیگران قرار دهند آن ها را بر روی کاغذ می کشیدند و بعد بقیه می توانستند از روی این نقشه ها ماکت یک مکان یا ساختمان را آماده کنند و یا این که از روی آن یک ساختمان را بسازند اما باید این را مد نظر قرار داد برای این که بتوانند این ماکت ها را به وجود آورند باید ساعت ها و یا حتی روزها و شاید در بعضی موارد ماه ها  وقت صرف می کردند تا بتوانند یک ماکت را ایجاد کنند چون این ماکت ها برای مکانی که قرار بوداز روی آن ساخته شود بسیار مهم بودو همه نقشه کش ها آرزوی این را داشتند که ای کاش این کار را برای آن ها انجام دهد

خوب شاید بتوان گفت این پرینترهای سه بعدی همان کار را برای آن ها انجام می دهد . پس بنابراین کافی است که هرمعمار، ماکت ویا نقشه مورد نظر خود را در نرم افزار سه بعدی سازی طراحی کرده و سپس آن را به دستگاه بدهد ، پس باید این را در نظر بگیرد که این ماکت از چه جنسی باشد که معمولا سرامیکی می باشد و سپس آن دستگاه را به کار بیندازد با توجه به نقشه دستگاه لایه های سرامیکی براساس فایل دریافتی بروی هم قرار داده ویک ماکت مطابق آن ایجاد کند نکته قابل توجه این است که می توان رنگ مورد نظر رابرای کل ماکت یا بخش هایی از آن در نظر گرفت  ودستگاه را نیز برای آن تنظیم کرد.

مراحل پرینت سه بعدی در مـعـمـاری 

 

1-طراحی در نرم افزار کد

برنامه های کد معماری شامل اتوکد ، تری دی مکس ، اسکچاپ و…قابلیت تولید مدل های سازگار با پرینتر سه بعدی را دارندهنگامی که مدل تری دی کدطراحی می شودآن را به شکل لایه هایی که درآن دقت و پارامتر های دیگر تعریف می شود تقسیم می کند برای اطمینان از پرینت با کیفیت بالا سه بعدی لازم است که قوانین طراحی برای چاپ سه بعدی را در نظر داشته باشید.

 

2- پرینت

 گام بعدی این است که با استفاده از پرینترهای سه بعدی مدل موردنظر را پرینت کنید.بسته به اندازه وپیچیدگی مدل می توان از دقیقه تا چند ساعت مدل راپرینت کرد.

3- عملیات پس از تولید

 مرحله نهایی پس از تولید وتکمیلی روی قطعه است ،ترتیب مجدد رنگ آمیزی به قطعه جان می دهد.

مزایای استفاده از پرینترهای سه بعدی درمعماری

 

1-ایجاد طرح های منحصر بفرد

 با کاربرد پرینترهای سه بعدی در معماری و فن آوری دقیق تصویربرداری، معماران می توانند طرح های منحصر به فرد ایجاد کنند و به شرکت ها کمک کنند تا ساختارها را با دیدگاه های اصلی خود سازگار کنند.

2- سادگی وسهولت در طراحی

 تکنولوژی پرینت سه بعدی به طور قابل توجهی فرآیندهای طراحی و مدلسازی را در طول سال ها تغییر داده است وکاربرد پرینتر سه بعدی در معماری به معماران این امکان را می دهد که به جای استفاده از مداد و طرح های دستی پیچیده از نرم افزارهای جذاب و عکس های پرینت شده استفاده کنند.

3- ساخت نمونه واقعی از مدل

 کاربرد پرینترهای سه بعدی در معماری و مدل سازی نمونه ها از جمله تکنولوژی هایی هستند که به طراحان این امکان را می دهد که ایده های خود را با استفاده از عناصری مانند بافت ها، جلوه ها و نورپردازی به صورت واقع گرایانه و خلاقانه به مخاطبان ارائه نمایند، این روش ها طراحان را قادر می سازد این موارد را ساده تر انجام دهند همچنین این تکنولوژی به صورت گسترده ای در زمینه مهندسی مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا می تواند جهت استفاده حداکثر از فضای ساخت و ساز و بهینه سازی با استفاده از مدل های واقع بینانه به کار رود.

4- افزایش بهره وری

 مزیت اصلی استفاده از مدل های معماری پرینت سه بعدی افزایش بهره وری است استفاده از نرم افزار چاپ معماری باعث صرفه جویی در زمان مراحل اولیه طراحی گردیده  وبا کاهش زمان تولید اجازه تست و تکرارمفاهیم برای رسیدن به یک مفهوم صحیح را ممکن می سازد.

 

5- صرفه جویی در زمان ، جهت ساخت مدل

 برای ساخت یک مدل معماری با استفاده از چوب یا فوم نیاز است چندین روز وقت صرف کنیم درحالی که پرینت سه بعدی نتایج  را فقط در عرض چند ساعت ارائه می دهد. همچنین پرینتر سه بعدی می تواند در طول شبانه روز نیز کار کند و مدل های بزرگتری که نیاز به صرف زمان بیشتر دارند را در مدت زمانی مناسب پرینت نماید.

 

6- قابلیت های آزمون وخطای طرح

 با کاربرد پرینترهای سه بعدی در معماری و استفاده از مدل های چاپ سه بعدی معماری به شما این اجازه داده می شود که بسیاری از مفاهیم را در ابتدای پروژه تست نموده و مشکلات ساختاری بالقوه را شناسایی کنید در صورتی که تشخیص این امر در شبیه سازی کامپیوتری بسیار مشکل و در بعضی از مواقع ممکن نیست.

7- مشکلات وهزینه کمتر جهت ساخت مدل

 برای ارزیابی حجم و ساختار کلی ساختمان، تنها با استفاده از یک ماده پلاستیکی و تعداد اندکی از رنگ ها می تواند مدل را ایجاد نمود، بنابراین هزینه های تولید در حد بسیار متعادل و کم باقی خواهد ماند.

 

8- قابلیت های طراحی اضافه شده

 کاربرد پرینترهای سه بعدی در معماری به معماران این اجازه را می دهد تا به صورت آزادانه و بدون نگرانی در مورد خروجی نهایی، مدل خود را طراحی نمایند. این آزادی، معماران را قادر می سازد تا مرزهای طراحی را زیر پا گذاشته و توانایی ارائه نسخه های چندگانه سریع تر از همیشه را داشته باشند، همچنین مدل های سه بعدی چاپی معماری به طرز بی نظیری دقیق هستند.

9- ایجاد جزئیات پیچیده شده

 با استفاده از کاربرد پرینترهای سه بعدی در معماری زمان و هزینه در ساخت مدل های ساختمانی که اغلب نیاز به جزئیات بسیار ظریفی دارند به میزان قابل توجهی کاهش می یابد،مدل پرینت شده سه بعدی نیز قوی تر از مدل های ستنی بوده  و در طول زمان دست نخورده باقی خواهند ماند.

10- کمک جهت تصور بهتر طرح توسط مشتریان

 با پرینت جزئیات بیشتر، شما به مشتریان خود کمک خواهید کرد تا طرح نهایی را بهتر تجسم کنند و در نهایت به شرکت خود کمک کنید تا کسب و کار بیشتر و بهتری داشته باشند.

11- ایجاد یک دیتا بیس از طرح های قابل استفاده مجدد

 با استفاده از کاربرد پرینترهای سه بعدی در معماری به شما این امکان داده می شود که نوآوری بیشتری برای ساخت مدل داشته باشید. مثلا زمانی که قطعانی تکراری دارید می توانید یکی را به عنوان قالب چاپ کنید، ریخته گری کنید و از قالب در قالبگیری تزریقی که نیاز به تکرارپذیری وجود دارد استفاده نمایید.

 

و  در آخر باید گفت که خاص فکر کنید،خاص طراحی کنید و خاص بسازید تا در بازار کارتان موفق باشید…

توسط |۱۳۹۷-۷-۲۳ ۱۱:۲۴:۵۷ +۰۰:۰۰شهریور ۱۸ام, ۱۳۹۷|معماری|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

نوشین غلامان مهندس فناوری اطلاعات ( IT ) شغل : مدیریت سایت / وب سایت : www.letsmake.ir شرکت فن محوران ویرا صنعت _ تیم لــتـس مــیــک

دیدگاه خود را بنویسید